شمارۀ جدید فصلنامه (بهار 1403) منتشر شد


دوره 1، شماره 7 - ( شماره اول- 1389 )                   جلد 1 شماره 7 صفحات 193-161 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

قانعی راد محمد امین، عزلتی مقدم فاطمه. بررسی انتقادی تشخیص‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در مسایل خانواده و ازدواج مسائل اجتماعی ایران 1389; 1 (7) :193-161

URL: http://jspi.khu.ac.ir/article-1-236-fa.html


1- دانشیار مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
2- کارشناس ارشد جامعه شناسی
چکیده:   (3660 مشاهده)
با وجود اهمیت تاریخی و فرهنگی نهاد خانواده و حمایت قوانین و برنامه‌های متفاوت از تشکیل و تداوم آن، پژوهش‌های انجام‌شده از وجود بحران خانواده و ازدواج حکایت می‌کنند. بحران خانواده و ازدواج را می‌توان از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار داد؛ ولی این نوشتار تأثیر سیاست‌گذاری بخش عمومی در ایجاد و تداوم این بحران را بررسی می‌کند. هدف اصلی این مقاله ارزیابی انتقادی دیدگاه‌های مرتبط با تشخیص و شناخت مسایل خانواده و ازدواج و نیز سیاست‌ها و برنامه‌های بخش عمومی مرتبط با مسایل مزبور می‌باشد. چارچوب انتقادی و تحلیلی این مقاله از دیدگاه‌ هابرماس درباره مستعمره ساختن زیست جهان به وسیله نظام اجتماعی اقتباس شده است. بر مبنای دیدگاه نظری این مقاله، رسانه‌ای شدن خانواده و تبدیل آن به محیطی برای انتقال پیام‌های اقتصادی و سیاسی به تضعیف و زوال نهاد خانواده انجامیده است و بخش زیادی از مشکلات کنونی خانواده و ازدواج را می‌توان با چنین چشم‌اندازی درک کرد. داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از طریق تحلیل محتوای مطالعات انجام‌شده در مورد خانواده و نیز اسناد قانونی و سیاست‌ها و برنامه‌های موجود، فراهم می‌گردد. بخش پایانی این مقاله با استفاده از دستاوردهای انتقادی مطالعه، در برابر رویکرد دولت‌محور موجود، رویکرد سیاستی جایگزینی را ارائه می‌دهد. بر مبنای داعیه این مقاله، با توجه به سرشت فرهنگی و اجتماعی خانواده، رویکرد سیاستی جامعه‌محور، به شیوه مؤثرتری می‌تواند به تأمین پایداری خانواده در عرصه‌های بازتولید فرهنگی، همبستگی خانواده و کارکرد جامعه‌پذیری آن کمک کند.
متن کامل [PDF 222 kb]   (1089 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل |
انتشار: 1389/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

حقوق این وب‌سایت متعلق به فصلنامۀ مسائل اجتماعی ایران است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Social Problems of Iran

Designed & Developed by :Yektaweb